KarrierSziget

Amikor a munkád nem egy szükséges rossz.

Y generációs vagy? Nem mindegy, mikor születtél!

2017. szeptember 14. 09:56 - Ficza J.

Lehet csodálni, lehet szidni az Y generációt, de megfejteni biztosan nehéz. Elképzelések vannak, ideális recept viszont nincs arról, hogy valójában milyen munkahelyre vagy karrierre számítanak, vagy hogyan viselkednek munkavállalóként. Ráadásul, ha jobban megvizsgáljuk őket kiderül, hogy nagy a különbség a 80-as és a 90-es években született Y nemzedék között.

young_adults.jpg

Fotó: Pixabay.com

Nem újdonság, hogy az Y generáció fogyasztóként és munkavállalóként óriási hatással van a gazdaságra illetve a munkaerőpiacra, az idő előrehaladtával pedig értelemszerűen ez a befolyás csak növekedni fog: 2020-ra a munkaerő felét, 2025-re pedig már a háromnegyedét fogja kitenni az 1980 és 1995 között született korosztály, miközben az éppen most “uralkodó” X generáció legidősebb tagjai addigra közel lesznek a nyugdíjhoz.

Nem véletlen hát, hogy egymás után jelennek meg a generációs szakértők és tanácsadók, akik számtalan kérdésre próbálnak választ adni a HR szakemberek és marketingesek számára: a “mire van szükségük a munkahelyen?” típusú kérdésektől eljutottak egészen odáig, hogy hogyan építi a karrierjét egy Y fiatal, hogyan kommunikál, milyen preferenciái vannak vagy éppen mire költi el legszívesebben a fizetését.

Számtalan dolgot persze már megtanultunk, így kívülről fújjuk, hogy ők azok, akik idegesítően pontosan ismerik az olyan trendi angol kifejezéseket, mint a self marketing, az employer branding, a life long learning, a work-life balance vagy éppen a home office (tegyük hozzá, amellett, hogy ismerik őket, ezek a fogalmak fontosak is számukra).

Munkaerőpiaci szempontból érdemes továbbá megemlíteni, hogy később kezdenek karriert építeni és családot alapítani, mint az előző generációk. Kitolódott a tanulás időszaka, egyre több a diplomás, sőt a másod- és harmaddiploma megszerzése is gyakori náluk, így sok esetben évekig a szüleik tartják el őket. Az Eurostat felmérése szerint a közép-kelet-európai fiatalok hagyják el legkésőbb a szülői fészket, jellemzően a húszas éveik végén, sőt néhány országban (mint Szlovákia és Horvátország) egészen a harmincas éveik elején költöznek el véglegesen a szüleiktől. Persze ennek is megvannak az anyagi okai, ahogy az a Paylab felméréséből kiderült.

eurostat_millenials.jpg

De ha már egyszer dolgoznak, akkor a fizetésnél sok minden fontosabb számukra: a rugalmas munkaidő, a kreatív munkakörnyezet, a barátságos légkör, a felettesektől jövő rendszeres visszajelzés, illetve a folyamatos fejlődési lehetőség. Megszokták, hogy mindig online vannak és éhezik az információt. Nem szeretik az értelmetlen, monoton munkát. A korábbi generációktól legjobban eltérő tulajdonságuk pedig az, hogy

inkább nem dolgoznak, minthogy olyat csináljanak, amit nem szeretnek.

A fentiek miatt sok negatív jelző kering róluk: halogatók, kényelmesek, elkényeztetettek, túl fontosnak hiszik magukat, a mama hotel kényes lakói.

Mindamellett, hogy mindez túlzó általánosítás, nem szabad elmenni amellett, hogy nem mindegy, hány éves Y generációs munkavállalóról van szó. Óriási különbség lehet ugyanis egy 35 éves és egy 25 éves dolgozó között.

Felvetődik tehát a kérdés, hogy 80-as vagy-e, vagy 90-es?

y_generacio_80_vs_90.jpg

Akik még a “szociban” születtek

Az Y generáció 80-as években született tagjai ma 28-37 éves, pályájuk csúcsán lévő fiatalok. Karrierjük legproduktívabb időszakát élik át: kellő szakmai tapasztalattal rendelkeznek, kezdenek jól keresni, vonzó karrierlehetőségek előtt állnak.

Tapasztalt munkavállalókról van szó, ráadásul ők az igazi manager generáció: jelentős részük alsó- és középvezetői pozícióban dolgozik, miközben ún. new-age, vagyis modernkori vezetőkké és influencerekké fejlődtek. Sokan olyan projekteken és területen működnek, amelyek korábban nem is léteztek, vagyis a jövő szakmáit űzik. Tisztában vannak a képességeikkel és a lehetőségeikkel, éppen ezért most fordítanak nagy jelentőséget a személyes fejlődésükre, szakmai és magánéleti szinten egyaránt.

y_generacio_80.jpg

Valószínűsíthetőleg ebben az időszakban jelentős változások történnek a magánéletükben. Véglegesen elhagyják a szülői házat, önállósodnak, saját otthont építenek, családot alapítanak.

Éppen ez az, ami leginkább megkülönbözteti őket a többi Y generációstól.

A fizetésük és a karrierjük ugyanis lehetővé teszi, hogy

megtakarításaik legyenek, hitelt és jelzálogkölcsönt vegyenek fel,

így biztosítva az egyéni és családi szükségleteiket. Éppen emiatt kénytelenek visszafogni és kontroll alatt tartani a költéseiket. Életük ezen szakaszában a megfelelő fizetés tehát létfontosságú, így bár a munkahelyválasztás során a fizetés nagysága nem az egyetlen, de mégiscsak az egyik LEGFONTOSABB TÉNYEZŐVÉ VÁLT.

Akik már szabadnak születtek

Az Y generáció másik fele azonban a 90-es évek első felében vagy az ezredfordulóhoz közel látta meg a napvilágot. Ezek a fiatalok jelenleg 21-27 évesek, így még csak most kezdték el felnőtt életüket. Pályakezdőként frissnek számítanak a munkaerőpiacon, de az is lehet, hogy még mindig a felsőoktatási tanulmányaikat végzik. Valószínűleg még a szüleikkel élnek, még évekig tanulni fognak, késleltetik a külön költözést, az önállósodást és a családalapítást. A döntéseikre, szokásaikra leginkább a barátok és az influencerek vannak hatással, a szüleikre hallgatnak legkevésbé. Anyagi támogatást viszont tőlük kapnak. Mindez lehetővé teszi, hogy az álláskeresés során a fizetés számítson a legkevésbé. Kedvelik a kreatív és innovatív cégeket, valamint a gyors fejlődésű (és sokszor gyorsan el is bukó) start-upokat.

Élmény és élvezet – ez az, amit elvárnak egy munkahelytől, a cég pedig lehetőleg legyen szexi és trendi. A külföldi munkavállalás lehetősége olyan természetes számukra, mint egy állás a szomszéd városban.

y_generacio_90.jpg

Ebben a korszakban kapják meg az első fizetési szalagjaikat és a nehezen megkeresett pénzüket többnyire olyan drága eszközökre költik, amelyekre már régen vágytak – vagyis azonnal kielégítik a fogyasztói vágyaikat. A költéseiknél elsődleges a szórakozás, a divat és az utazás, megtakarításaik jellemzően nincsenek.

Szakmai szinten többnyire még nem tudják, hogy hosszútávon mivel szeretnének foglalkozni, ezért inkább kisérleteznek: több terüelten is kipróbálják magukat, így hát gyakran váltanak munkahelyet. Kis részük helyezkedik el azon a területen, amit tanult.

A munkaadók véleménye szerint alapvetően egy elég magabiztos és tudatos korosztályról van szó, hiszen az internetnek köszönhetően tisztában vannak a fizetésekkel, a munkavállalói előnyökkel és lehetőségekkel. Ráadásul ezek magától értetődő elvárásként meg is jelennek náluk az álláskeresés folyamán.

Az Y generáció fiatal képviselői éppen ezért/mindezek ellenére nagyon vonzóak a cégek számára, hiszen a kiforratlan egyéniségeket könnyebben a vállalat arculatához és munkamódszereihez alakíthatják, saját igényeik szerint taníthatják és képezhetik őket. Hosszútávon viszont nehéz megtartani őket, hiszen a fent leírtak miatt igazi jobhopperek.

Elsősorban tehát nem az számít, hogy melyik generációhoz, hanem hogy melyik korcsoporthoz tartozik a karrierjét építő fiatal. Legjobban a korral és életszakasztól függően változnak ugyanis a preferenciák, így ne felejtsük el, hogy a Millenium vagy Internetes generáció (ahogy még hívják őket) képviselői mást-mást akarhatnak harminc illetve huszonévesen.

Szavazz, és nézd meg, mire szavaztak a többiek!

16 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://karriersziget.blog.hu/api/trackback/id/tr6912827852

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Bolshevik 2017.09.14. 22:26:08

Nekem a legfontosabb a munkahelyen hogy ne legyenek fideszesek. Akiről megtudom hogy fideszes azt apám másnap ki is bassza a picsába!

Chasedunn (törölt) 2017.09.14. 23:23:29

a poszt nyíltan-burkoltan leírta, miért nincs értelme az y generáció fogalmának.

Kurt úrfi teutonordlkus vezértroll 2017.09.14. 23:26:49

@Bolshevik: Apuci pici fia..Persze ha valakit azért basznak ki a picsába , mert nem fideszes, akkor diktatúra van.. Ugye te hülye fasz?

moonlight777 2017.09.15. 05:20:25

@Bolshevik:

Neked inkább egy vaddisznócsordával kéne dolgoznod, az való hozzád.... diliház szökevén....

FILTOL · http://hulyekkimeljenek.blog.hu/ 2017.09.15. 07:11:25

Mennyi blabla.
Az elet kuvv egyszerű.tanulni erdemes melózni kell.aki tanult normálisan az valszeg nem a hid alatt végzi. Becsultes munka...vagy korrekt üzlet. Ilyen egyszeru.a tobbi bullshit.porhintes es ámítás.

midnight coder 2017.09.15. 07:20:09

Senki nem veszi észre a sok generációkutató közül, hogy ezek a dolgok leginkább a lehetőségeken múlnak, nem a generáción. Mindenki szeret otthon dolgozni, csak a WC pucolónak ez nemigen lehetséges, a szoftverfejlesztőnek pedig néha igen. Egyrészt mert az előbbit valamivel könnyebben és gyorsabban lehet képezni, így egy állásra több jelentkező akad, másrészt WC-t pucolni a dolgok jelenlegi állása szerinte kissé nehéz távmunkában.

Az egyes munkavállalók különböző helyzetben vannak, és ezért különböző dolgokat engedhetnek meg maguknak - legalábbis, amíg a munkaerőpiac olyan amilyen, és persze amíg a munkájuk jellege olyan amilyen. De ez nem generációfüggő, hanem helyzetfüggő, és hülyeség a dolgot úgy beállítani, hogy íme itt az öntudatos generáció akihez a világ idomulni fog. Persze, ez igaz lehet a munkavállalók egy szűk csoportjához - általában véve, minél feljebb van valaki a ranglétrán annál inkább megengedheti magának, hogy "Y generációs" legyen.

gyongyi70 2017.09.15. 08:19:08

persze, lehet ezt így-úgy kielemezni, de a szavazatok alapján még mindig a fizetés számít. A fiataloknak is. Ennyi.

kvadrillio 2017.09.15. 08:41:10

EMELNI KELL A FIZETÉSEKET !!!!!

Káosz fenyeget: leállhat az élet, ha nem emelik a magyar melósok fizetését
ma 03:30

!!!!!Ahhoz, hogy ne menjenek tömegesen külföldre dolgozni a magyarok, legalább 50-100 százalékkal kellene emelni a fizetéseket.!!!!!

munkaerő
Magyarország
béremelés
Blikk extra

A minap egy építkezés maradt félbe, mert nem találtak elég szakembert a kivitelezők /Fotó: MTI/ Mészáros János
A minap egy építkezés maradt félbe, mert nem találtak elég szakembert a kivitelezők /Fotó: MTI/ Mészáros János
106
4
Vajta Zoltán újságíró

Magyarország — Leállították egy társasház építését Budapesten, mert a cég nem tudott elég szakembert felvenni.

Legalábbis annyi fizetésért nem, amennyivel számoltak. Pedig 160 lakásból 75-re már be is fizették a milliós előleget, így ezt visszafizetik a vásárlóknak.

Most még csak ez az építkezés dőlt dugába, mert nincs elég munkáskéz, de egyre durvább hatással lesz a mindennapjainkra a munkaerőhiány. A vasútnál nincs elég mozdonyvezető, jegyvizsgáló, váltókezelő, nem tudni, kik fogják vezetni a pótlóbuszokat a 3-as metró felújításakor, és nem fogunk megbízható mesterembert találni, ha elromlik valami otthon vagy beázik a tető. Mindezen túl a munkaerő hiánya áremelkedéseket hoz minden téren.

– Az építőiparból legalább 30-40 ezer szakmunkás ­hiányzik. Ausztriában egy segédmunkás órabére 3500 forint, itthon meg jó ha 10 ezer forintot kapnak egy teljes napra, azt sem mindig legálisan. Most megy nyugdíjba a 210 ezer fős Ratkó-generáció, akik az ötvenes években születtek. Tavaly csak 90 ezer volt a születésszám, és évek óta egyre kevesebben mennek szakiskolába, a végzősöknek is csak töredéke marad a szakmában: ezért fogynak el az építőipari dolgozók – sorolta Pallagi Gyula szakszervezeti vezető. A szakember szerint mindennek elsősorban a lakosság fogja megérezni a hatását.

– Nem találunk majd mesterembert tetőjavításhoz, a vízvezeték-szerelő pedig csak három hét múlva tud kijönni. Több külföldön dolgozó szakmunkással beszéltünk, és azt mondták, legalább nettó 280 ezer forintért jönnének haza, mert Auszt­riában 4000 forintos órabérért dolgoznak, és jár nekik 13. és 14. havi bér is.

A MÁV is kérdezgeti a felmondott egykori kollégákat, így derült ki, hogy nem csak a pénz miatt váltottak.

– Elegük lett a méltatlan bánásmódból. A MÁV vezetése próbál hatni a szolgálati helyek vezetőire, hogy elvárhatóan viselkedjenek – közölte Bárány Balázs szakszervezeti vezető lapunkkal.

A vasútnál azt is belátták, hogy rendezni kell a béreket, különben nagy baj lesz. Ám az idei 10-15 százalékos emelés csak arra volt elég, hogy megálljon az elvándorlás, új munkavállalókat nagyon nehéz becsábítani. Pedig a vasutasok 35 ezer forint jutalmat kapnak, ha embert hoznak a céghez.

– A jó szakembert nehéz visszahívni külföldről. Az akár 50-100 százalékos béremelések viszont áremelkedést hoznak, ezeket az árakat nem tudják majd kifizetni a minimálbéren foglalkoztatottak. Megállíthatatlan láncreakciót indíthat el ez a jelenség – vélekedett Rudi Péter, a Személyzeti Tanácsadók Szövetségének szóvivője.

Ez lehet a jó megoldás

Amikor megkérdezik a cégeket, hogy mi a legnagyobb bajuk, a cégvezetők 80 százaléka említette a munkaerőhiányt – mondta a Blikknek Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Ahhoz, hogy ne menjenek tömegesen külföldre dolgozni a magyarok, legalább 50-100 százalékkal kellene emelni a fizetéseket.

A VILÁGEVŐ BLOG NEM TETTE BEHHH... AHHH...HOMÁR SEHHH..AHHH....FAPADOSINFO SEHHH.,.....

Le Orme 2 2017.09.15. 09:05:28

"2020-ra a munkaerő felét, 2025-re pedig már a háromnegyedét fogja kitenni az 1980 és 1995 között született korosztály"
egy 15 éves kohorsz semmiképpen sem adhatja a munkaerő háromnegyedét. Aki ilyen baropmságot ír, az egyebekben sem megbízható!

Bolshevik 2017.09.15. 09:31:59

@EU zászlót mindenhova!: tudni kel jól hejeszkedni eről szól az élet! Én pl. jól csinálom egyből jó hejre születem! XD

Bolshevik 2017.09.15. 09:32:44

@Le Orme 2: ha egy ember 60 évig dolgozik akkor a 15 az pont a háromnegyede nem csoda hogy nem birsz számolni hülye fideszes, ha nálunk dolgoznál apám már kirúgot volna!

BobAlice 2017.09.15. 10:18:21

@midnight coder: Pontosan így van. A munkáltatói környezet minden korban más és más, amihez az emberek alkalmazkodnak, nem pedig fordítva. A legnagyobb hazugság a "job hopper"-ség. A 21. században olyan vállalati formák jelentek meg, amelyek nem szívesen alkalmaznak embereket állandó pozícióban. Kezdhetjük a sort a projekt szervezetekkel, az "up or out" elvvel, és a Uber-szerű mikrovállalkozásokkal. Ebben a rendszerben a munkavállaló baromira kiszolgáltatott, és nyilván húzza a száját, mert a szülei biztos állást kaptak. A nagy többség arra a biztonságra nem is számíthat. Egy olyan fordulóponton vagyunk, amikor a jelen generáció már kevesebbet keres, mint az előző.

blöff 2017.09.15. 11:13:44

Korszellem van, kevésbé generáció. A generáció is olyan öntudatra ébred, amit a korszellem és a technika ad számára. A home office és egyéb távmunka az internet miatt merült fel nyilván irodai és szellemi munkák esetén. Ha nem lenne internet és digitalizáció, szó sem esne y generációról. A generációk betű szerinti elkülönítésének csak a digitalizáció az alapja, illetve hogy az hogyan hat az újonnan született emberekre.

sdani 2017.09.15. 11:38:24

Ez az X meg Y generációzás akkora egy bullshit tenger... az égvilágon semmi értelme sincs.

sdani 2017.09.15. 11:41:02

@BobAlice: Az a legrosszabb, amikor a szülők csak nehezen értik meg, hogy az ember nem jószántából néz más munka után, hanem ez egy szükségszerűség, olyan extra stressz, amitől a fiatalok nagyon szívesen eltekintenének, ha tehetnék.
süti beállítások módosítása