Manapság nem szokatlan, hogy eljön a pillanat, úgy érzed, munkát kéne váltanod. Nem feltétlenül azért, mert rossz a jelenlegi helyen, talán csak új kihívásokra van szükséged. Korábban írtunk arról, hogyan tudod megállapítani, hogy eljött az ideje elbúcsúzni a jelenlegi a munkahelyedtől. Tegyük fel, hogy döntöttél, de nem szeretnél kockáztatni és először egy új állás kéne. Munkaidőben mégsem lehet az állásportálokat böngészni, az ismerősök nincsenek a hasznodra, vagy éppen attól félsz, hogy a főnök megtudja. A legtöbben itt akadnak el, addig húzzák-halasztják az első lépést, amíg visszafordíthatlanul elromlik a helyzet. Természetesen erre is létezik megoldás, így az alábbiakban megmutatjuk, hogyan lehet úgy állást keresni, hogy mindez a cégvezetés előtt titokban maradjon.
Fotó: Pexels.com
Állíts be hírlevelet
Az interneten állások után böngészni sokszor több órás feladat, az embernek pedig egy főállású munka mellett nincs mindig ideje ezzel foglalkozni. Majdnem minden állásportálon van azonban állásértesítő, ahol pontosan beállíthatod, hogy milyen típusú lehetőségek érdekelnek, a rendszer pedig elküldi neked e-mailben az általad megadott feltételeknek megfelelő álláshirdetéseket. Így ténlyeg csak a rád szabott és a releváns ajánlatok jutnak el hozzád. Ez az e-mail ráadásul naponta egyszer jön, így nem kerülsz bele a spam csapdába sem.
Fontos: még véletlenül se a céges e-mailedet add meg, még akkor sem, ha ahhoz van leggyakrabban hozzáférésed. Bárminemű kommunikációra csak a privát címedet használd!
Töltsd fel az önéletrajzod
Minden komolyabb álláskereső oldal rendelkezik olyan cv adatbázissal, amelyhez hozzáférnek a munkaadó cégek. Sok esetben aktív álláshirdetés nélkül keresnek ebben az adatbázisban és úgy toboroznak, hogy az önéletrajzok alapján vadásszák le az álláskeresőket. Sőt, ha egy cég állásajánlatot hoz létre, a rendszer automatikusan leszűri nekik a megfelelő önéletrajzokat. Amennyiben biztos vagy benne, hogy a Te munkaadód nem használja az adott álláportál szolgáltatásait, akkor mindenképpen érdemes belépned az álláspiacra. A passzív álláskeresés e formája javítja az esélyeidet, ráadásul biztonságos is.
Fontos: frissítsd az önéletrajzod, legyen rendezett és aktuális. Ne felejts megfelelő képet csatolni hozzá és jelöld meg azt is, hogy milyen területen szeretnél dolgozni.
Használd a kapcsolataidat
Kérdezz, érdeklődj, informálódj! Készíts listát (legyen az valós vagy képzeletbeli) azokról az emberekről, akikben megbízhatsz és esélyt látsz arra, hogy segíteni tudnak. Lehet, hogy a saját munkahelyükön várhatü üresedés, de az is lehet, hogy sok embert ismernek, így gyakran hallanak híreket, piaci pletykákat. Esetleg ők is állást keresnek, csak más területen, mint te. Mesélj nekik a terveidről, hogy miért szeretnél váltani, milyen munkát csináltál eddig és mi érdekelne a jövőben. Jól gondold át azt is, hogy megbízol-e a jelenlegi kollégáidban és kinek árulod el a terveidet.
Fontos: kérd meg az ismerődseidet, barátaidat, hogy mindezt kezeljék bizalmasan és ha lehet, ne a Facebook faladra posztolják az érdekes lehetőségeket.
Kezdd el értékesíteni magad
Amennyiben a munkádnak köszönhetően van olyan üzletfeled, ügyfeled, esetleg partnered, akivel jó viszonyt ápolsz és akiben megbízol, akkor elhintheted neki, hogy új kihívások után nézel. Ha jól ismered az adott vállalat működését (és ők is ismernek téged, illetve elégedettek a munkáddal), átlátod a piacot, van tapasztalatod és szívesen dolgoznál náluk, akkor ezt a tudtukra adhatod. Az is lehet, hogy más cégnél tudnak neked ajánlani valamit. A személyes kapcsolatfelvétel legjobb formája továbbá az állásbörze, ahol elbeszélgethetsz az állást kínáló vállalatok munaktársaival, HR-eseivel, megismered a munkaerőpiacot és személyesen is eladhatod magad. Sok nagyvállalat szervez nyitott napokat. Írd össze azokat a cégeket, ahol dolgozni szeretnél, figyeld az eseményeiket és látogass el hozzájuk.
Fontos: bárkivel is beszélsz, ne szidd a jelenlegi munkaadódat, ne árulj el céges titkokat vagy belső pletykákat. Nem kell tudniuk, hogy miért akarsz váltani.
Legyen online profilod
Amennyiben olyan területen dolgozol, ahol ez lehetséges, hozz létre egy egyszerű, saját weboldalt, ahol röviden bemutatod magad, a portfóliódat és a munkáidat. Egy ilyen referencia oldal akár sablon alapján is könnyen létrehozható és sokat segít abban, hogy többen és gyorsabban megismerjenek. Aktualizáld a LinkedIn és Facebook profilodat. Ne felejtsd el "reklámozni" magad: egy-egy sikeres projekt vagy munka befejeztével nem bűn, ha egy kicsit büszke vagy magadra, de ügyelj arra is, hogy ne vidd túlzásba! Használd azokat a szakmai oldalakat, fórumokat, amelyeket a hozzád hasonló területen dolgozó emberek gyakran használnak. Olvasd el a legújabb trendekről szóló cikkeket. Szólj hozzá a témákhoz, légy az online közösségben is aktív. Talán éppen emiatt találnak rád az új lehetőségek.
Fontos: ha még szeretnéd megtartani a jelenlegi állásod, ne használd a profilodban a gyakran puffogtatott "nyitott az új lehetőségekre" kifejezést.