Tudjuk, hogy a nők ugyanazért a munkáért kevesebbet kapnak, mint a férfiak. Tudjuk, hogy Európában átlagosan 16 százalék a nemek közti bérszakadék. Azt is tudjuk, hogy Magyarországon jelenleg 22%-kal kevesebb a nők jövedelme. Évek óta gyakori téma a munkaerőpiacon a nemek közti egyenlő bérezés, de ha egy nő tenni akar az ügy érdekében, a legjobb megoldás, ha fizetésemelést kér. Ennek is viszont megvan a maga tudománya.
Fotó: Pexels.com
A legújabb hírek szerint 2018-tól Németországban - éppen a nők helyzetének javítása miatt - már törvény írja elő, hogy az alkalmazottak megtudhassák, mennyit keresnek a kollégáik. Izlandon pedig az év elejétől szintén törvényileg garantálják, hogy a két nem ugyanabban a pozícióban egyforma fizetést kapjon.
Hazánkban viszont a munkaadók még mindig nem szeretik, ha az alkalmazottak a fizetéseikről egymás között beszélnek. Ily módon a nőknek ritkán van esélyük megtudni, hogy mennyivel kapnak kevesebbet.
A legtöbben ráadásul a bértárgyalás során sem mernek alkudozni, mert eleve hátrányban érzik magukat a munkaerőpiacon. Ennek pedig több oka van: a társadalmi elvárások, a kultúra vagy a neveltetés mind-mind hatással lehet rá. Egy amerikai tanulmány szerint a férfiak sokkal magabiztosabbak, határozottabbak és öntudatosabbak a karrierjük építése során, ami abban is meglátszik például, hogy négyszer nagyobb valószínűséggel kérnek fizetésemelést. Egy másik felmérés szerint már pályakezdőként is hátrányosan tekintenek magukra a nők: a férfiak nulla szakmai tapasztalattal a hátuk mögött is 10%-kal magasabb kezdőbért kérnek, de a későbbiek során is 14%-kal több egy férfi munkavállaló fizetési elvárása.
Ennek a negatív hozzáállásnak gyakran az az oka, hogy a nők úgy érzik, túl "rámenősnek, karrieristának, arrogánsnak vagy számítónak" fogják őket tekinteni, ha hasonlóan asszertív hozzáállást tanusítanak. Ráadásul a kedvezőtlen munkaerőpiaci helyzetük miatt sokszor nincs elég önbizalmuk ahhoz, hogy felmérjék, mekkora az értékük a munkaerőpiacon.
A munkaadók pedig bizonyítottan nem honorálják egyformán a két nemet. Egy nő hiába túlórázik, hiába végzi el a munkáját ugyanúgy, vagy még jobban, sok esetben hátrányos megkülönböztetésben szenved a férfi kollégákkal szemben. És bár a jól végzett munka érzése motiváló, mint tudjuk, azzal ritkán lehet jól lakni.
MIHEZ KEZDJEN ILYEN HELYZETBEN EGY NŐ?
Elsősorban kellő önbizalomra és tudatosságra van szüksége. Tudnia kell, hogy a nemek közti bérszakadék miatt a több mint két hónapot az évből lényegében ingyen dolgozik. De a munkaadóját az érzelmi ráhatás helyett valójában inkább racionális okokkal tudja meggyőzni.
Összegyűjtöttünk hát néhány hasznos tanácsot arról, mit érdemes csinálni, mielőtt egy nő fizetésemelést kérne.
1. Felkészülés – Ismerd a piaci értéked!
A munkaerőpiac olyan, mint az ingatlanpiac: mindennek és mindenkinek megvan a maga értéke. Nem elég, ha csak az érős és gyenge oldalaidat ismered. Tudnod kell, hogy mennyit érsz a munkaadód számára és mekkora az "értéked" a munkaerőpiacon. Sokat számít a szakmai tapasztalatod, az iskolai végzettséged, a szakterületed, a nyelvtudásod vagy éppen a kapcsolati hálód. Ennek feltérképezésében segítséget nyújtanak például a Paylab.com vagy a Fizetesek.hu oldalak, de a munkaerőközvetítő cégek és fejvadászok is jó forrásnak számítanak.
2. Tudatosság - Tervezz és beszélj róla!
Sok nő kényelmetlenül érzi magát a bértárgyalás során, hiszen nem szeretné túlértékelni magát. Arról viszont sokan megfeledkeznek, hogy ha munkavállalóként alulértékeled magad, ugyanúgy ártasz a karrierednek! Tervezz előre, az érzelmek helyett racionális érveket keress és nyíltan mond el a fizetési igényeidet. Néhány perc kényelmetlen beszélgetés a későbbiekben sokat érhet.
3. ROI (return on investment) – A befektetés megtérülése
Minden alkalmazott valamilyen módon erősíti a céget és növeli annak hozzáadott értékét. Te egy befektetés vagy a munkaadód számára, és az, hogy munkát ajánlottak Neked, azt jelenti, hogy benned bíztak a leginkább és Te voltál a legjobb választás. Érdemes utánajárnod, hogy munkavállalóként mennyit ér a tudásod, a tapasztalatod és mennyi hasznot termeltél a cég számára. A számok, táblázatok és grafikonok a barátaid, velük mindig alá tudod támasztani a munkád értékét: mennyivel növelted a cég bevételét, mennyivel csökkentetted a kiadásokat, mennyivel javítottál a hatékonyságon, stb. Az érzelmek szubjektívek, de a százalékok nem hazudnak.
4. Időzítés - Ki mint vet, úgy arat
A legtöbb vállalatnál a gazdasági év vége előtt értékelik újjá a béreket, de Te előzd meg ezt az időszakot és ne várj a bértárgyalással. Fizetésemelést mindig egy nagyobb projekt befejezése vagy egy sikeres időszak után kell kérni. A menedzserek is emberek, és ők is a közelmúltbeli eseményekre emlékeznek leginkább. Így már hetekkel a beszélgetés előtt légy tudatos és arra az időszakra időzítsd a legnagyobb teljesítményt.
5. Relevancia - Számít a pozíciód
Alaposan olvasd át a munkaköri leírásodat és amennyiben szükséges, kérd a pozíciód átnevezését. Ha például több éve dolgozol ugyanabban a pozícióban, kérheted a “senior” megnevezést. Az új pozíció a későbbiekben magasabb fizetéssel jár és ezzel gondolsz a jövődre is: a jobb pozíciómegnevezés szebben mutat az önéletrajzban. Jelezd, ha a munkaadód egyre több feladatot oszt rád. Senki sem várhatja el tőled, hogy kompenzáció nélkül többet dolgozz.
6. Próbáld korlátozni és delegálni a nem fizetett munkát
Sok nő dolgozik másodállásban: a gyereknevelés és az otthoni teendők is ennek számítanak. A nők sokkal több nem fizetett munkát vállalnak, mint a férfiak. Állíts fel szabályokat a háztartásban és delegáld a munkát! A nem fizetett munka csökkentésével több időd jut a személyes fejlődésre és a karriered építésére.
7. Távolságtartás - Ne vedd személyes ügynek
Még a legnagyobb jóindulat esetén is előfordulhat, hogy a menedzsered nem hagyja jóvá a fizetésemelési vagy előléptetési kérelmedet. Ennek nem minden esetben van köze a személyedhez vagy az érdemeidhez. Számos más oka lehet az elutasításnak: pénzhiány, szervezeti átalakítás, vagy olyan egyéb dolog, amit a vezető nem közölhet veled. Negatív válasz esetén kérdezd meg, hogy a jövőben tehetsz-e valamit a pozitív válasz érdekében. Ha úgy érzed, mindent megtettél és mégsem történik változás, talán érdemes elgondolkoznod a váltáson.